Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
North/East 1st XI 5 17 Nov 18
18 Nov 18
Mt Waverley
5/241(cc) HJ Rees 65* A Power 54 P Evans 50* A Robbins 36  C Davis 2/20 A Janoda 2/71
def St. Bernard's OC
149 D O'Connell 42 B Manassa 36  A Deuchar 3/35 K Benjamin 2/11 H Birchall 2/28
Mount Waverley Reserve 
North/East 2nd XI 5 17 Nov 18
18 Nov 18
St. Bernard's OC
8/330(dec) L Marinelli 155 A Hunichen 38  K McClure 2/41 N Pruscino 2/47 S Kimber 2/49
def Mt Waverley
224 K McClure 92 SS Samarasinghe 51 R Dutt 45  PL Krishna 4/46 L Wade 2/9 W Richards 2/25
and 3/49 S Kimber 35  
St Bernards College (Murphy Oval) 
South/East 3rd XI 5 17 Nov 18 Mt Waverley
9/218(cc) J Knight 54 A Kumar 37 M Taniyama 28  M McConchie 2/13 MP Kelly 2/40 TH Foley 2/48
def Elsternwick
78 BD Sterling 35  B Bhatia 5/9 M Taniyama 2/24
Pinewood Reserve 
South/East 4th XI 5 18 Nov 18 Elsternwick
6/119(cc) BT Hammer 45 JD Dunnachie 26  C Stow 2/11 P Schmitt 2/12
def by Mt Waverley
4/173(cc) J Halge 46* B Troake 42* T Cairnes 37  
McKinnon Reserve (Oval 2)) 
T20 Twilight 2018/2019 1 20 Nov 18 Mt Waverley
v Croydon
Mount Waverley Reserve 
Cricket Southern Bayside One-Day Division 1 (Sun) 5 11 Nov 18 Mentone
7/173(cc) T Marshall 43* W Peake 30 JW Bamfield 26  
def by Mt Waverley
4/185(cc) L Slassor 50* P Blakeney 45 J Knight 40*  
Mentone Reserve (Hogben/Meckiff Oval) 
U17 Fri Deuchar 4 16 Nov 18
23 Nov 18
Toorak-Prahran Red
8/226(cc) C Dowling 102* JE Scrimshaw 27 J Roche 26  
v Mt Waverley
Orrong Park (East Oval) 
U11 Fri O'Donnell 6 16 Nov 18 Mulgrave Red
7/86(cc)  
def by Mt Waverley O'Donnell
6/168(cc)  
Mulgrave Reserve (Eastern Oval - Synthetic) 
U11 Fri Ewart 6 16 Nov 18 Mt Waverley Ewart
5/129(cc)  
def Glen Waverley
10/117(cc)  R D'Silva 5/14 E Wai 3/14
Carlson Reserve 
U11 Sun Boyce 6 18 Nov 18 Mt Waverley Boyce
v BYE
 
U13 Sun Sheehan 4 18 Nov 18
25 Nov 18
Mt Waverley Sheehan
v Toorak-Prahran Blue
4/122  
Fregon Reserve 
U13 Sun Frampton 4 18 Nov 18
25 Nov 18
Toorak-Prahran Red
7/159 H Tozer 37* H Lally 32*  M Tyson 2/19 K Edirisinghe 2/26
v Mt Waverley Frampton
Orrong Park (West Oval) 
U15B Fri McNeil 4 16 Nov 18
23 Nov 18
Notting Hill-Brandon Park
0/0(cc)  
v Mt Waverley McNeil
Columbia Park 
U15A Fri Singleton 4 16 Nov 18
23 Nov 18
Mt Waverley Singleton
v Toorak-Prahran Blue
9/181 J Harrington 40* H Hughes 40 TB McMullin 39*  P Mallawapitiya 3/16
Jordan Reserve 
U13A Fri Beckett 4 16 Nov 18
23 Nov 18
BYE
Mt Waverley Beckett
 
U13 Fri Bertam 4 16 Nov 18
23 Nov 18
Mt Waverley Bertram
v Notting Hill-Brandon Park
7/98(cc)  H Mallichetty 2/14 L Loveless 2/16
Fregon Reserve 
Veterans Division 2 (RW Webster Shield) 3 11 Nov 18 Mt Waverley
def Mount Waverley Catholics
Mount Waverley Reserve 
Veterans Division 5 (J Edgar Shield) 3 11 Nov 18 Mazenod OC
2/202(cc) M Hancock 43* C Aylen 41* A Kordos 40* N Wareham 31*  
def by Mt Waverley
2/203 W Thompson 43* T Chacko 40* R Bet 40* J Richards 36*  
Mazenod College (Mazenod College - Oval #1) 
U11 Sat Sturgeon 6 17 Nov 18 Malvern Green
5/112  S Loganathan 2/10
def Mt Waverley Sturgeon
4/98  
Central Park (East Malvern) (North Oval) 
U11 Sat Oxley 6 17 Nov 18 Mt Waverley Oxley
1/193 T Pogula 27*  
def Clayton District Das
14/83  J Mills 4/3 J Mutha-Merennege 2/6
Carlson Reserve 
U13 Sat Boyle 4 17 Nov 18
24 Nov 18
Toorak-Prahran Gold
v Mt Waverley Boyle
5/160(cc)  M Padgham 2/20
Fawkner Park (South) (CS1 - Synthetic 1) 
U13 Sat Troake 4 17 Nov 18
24 Nov 18
Mt Waverley Troake
72  O Wolfe 3/5 Z Wood 2/9
v Toorak-Prahran Colts
Fregon Reserve 
AGCC U13 Stage 1 7 21 Nov 18 Mt Waverley
v Cluden Green
Lum Reserve (Main Oval - West Oval) 
U15A Sun Viccars 4 18 Nov 18
25 Nov 18
Mt Waverley Viccars
v Moorabbin
9/182 K Samarakoon 37 CJ Pedro 32  CD Padmaperuma 2/21 D Mihiripenna 2/35
Pinewood Reserve 
U15B Sun Foran (OLD) 3 4 Nov 18
11 Nov 18
Moorabbin
8/201(cc) AA Mehta 56* A Nadeem 51*  N Gill 2/21
def by Mt Waverley Foran
7/211(cc) N Gill 50* B Van Twest 45 R Linke 27  K Malik 2/22 L Ridoutt 2/28
Highett Reserve (Oval #2 - Turf) 
U15B Sun Foran 4 18 Nov 18
25 Nov 18
Mt Waverley Foran
135 R Wilson 38  D Stecher 2/10 M Nawarathna 2/15
v Mt Waverley Ternes
2/8  M Parathan 2/1
Pinewood Reserve 
U17 Sun Rigby 3 4 Nov 18
11 Nov 18
Murrumbeena Gold
7/249(cc) JF Smith 103* MO Delaney 91  J Knight 4/50 Y Kanathigoda 3/51
def Mt Waverley Rigby
186 S Singh 111 J Burns 38  S Hankin 3/13 SG Boontjes 2/27 J Coplestone 2/51
Murrumbeena Park (Peter Robertson Oval) 
U15A Sun Jeffries 4 18 Nov 18
25 Nov 18
Brighton District
108  O Westcott 3/14 RA Fernando 2/12
v Mt Waverley Jeffries
Dendy Park (Turf #3 - East)