Share:
 

Club Results

Grade RND Dates Home Team   Away Team Venue
North/East 1st XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Mt Waverley
9/219 HJ Rees 81* A Robbins 38 K Benjamin 28  F Hand 4/60 J Smith 2/46
def Preston
218 E Delany 100 C Vidanapathirana 60  H Birchall 4/41 M Fernando 2/49 A Deuchar 2/50
Mount Waverley Reserve 
North/East 2nd XI 1 13 Oct 18 Preston
6/146 D Daddona 25  N Pruscino 2/14 VA Mittal 2/18
def Mt Waverley
142 K McClure 43 SS Samarasinghe 26  D Daddona 4/15 R Kofoed 2/11
Preston City Oval (Preston City Oval -Cramer Park) 
South/East 3rd XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Mt Waverley
198 A Kumar 60 R Dutt 48 B Bhatia 37  N Bajayo 5/28 J Marks 2/31
def by Caulfield
9/281(cc) W Bartlem 77 J Bartlem 39 G Roseby 35 JP Small 32 T Matthews 29  H Oxley 5/104 W Kennedy 3/50
Pinewood Reserve 
South/East 4th XI 1 6 Oct 18
13 Oct 18
Caulfield
9/274 I Shinkfield 68 TC Banks 68 W Stokes 25  N Goode 2/49
def Mt Waverley
203 B Troake 91* S Mistry 33  Z Bowes 3/28 A Gulwadi 3/29 A Bond 3/49
Caulfield Park (Oval 2) 
Cricket Southern Bayside One-Day Division 1 (Sun) 2 14 Oct 18 Hampton
6/229 M O'Brien 52* R Rae 50* D Garlick 25  S Kumar 3/30
def Mt Waverley
5/149 S Peiris 51* A Oxley 35 H Oxley 25*  A Fairman 2/8 R Rae 2/29
Boss James Reserve 
U17 Fri Deuchar 1 12 Oct 18
19 Oct 18
BYE
Mt Waverley
 
U11 Fri Ewart 1 12 Oct 18 Mt Waverley Ewart
6/61(cc)  N Traplin 2/10
def by Mulgrave Red
4/135(cc)  
Mount View Primary School 
U11 Fri O'Donnell 1 12 Oct 18 Glen Waverley
4/103  
def Mt Waverley O'Donnell
8/98  A Surani 2/3 R Obeysekera 2/23
Lum Reserve (East Oval) 
U11 Sun Boyce 1 14 Oct 18 Glen Iris
5/159(cc) B Moore 40 L Suckling 32*  R Kapoor 2/4
def Mt Waverley Boyce
4/88(cc)  L Suckling 2/6
Dorothy Laver Reserve (East Oval) 
U13 Sun Sheehan 1 14 Oct 18 Mt Waverley Sheehan
7/108  
def by Mulgrave Blue
2/110(cc)  
Fregon Reserve 
U13 Sun Frampton 1 14 Oct 18 Mulgrave Red
3/63(cc)  C Thompson 2/4
def by Mt Waverley Frampton
5/110(cc) L Jones 29* K Edirisinghe 28*  O Turner 2/8 H Brown 2/12
Mulgrave Reserve (Eastern Oval - Synthetic) 
U15B Fri McNeil 1 12 Oct 18
19 Oct 18
Mt Waverley McNeil
v Glen Waverley
3/319(cc) T Pawsey 51* N Patel 51* S Singh 50* N Patel 41 H Fischbacher 35  
Jordan Reserve 
U15A Fri Singleton 1 12 Oct 18
19 Oct 18
Oakleigh Knight
117 TJ Reid 40  M Nawarathna 3/20 CJ Bryant 2/19
v Mt Waverley Singleton
Caloola Reserve (West Oval) 
U13A Fri Beckett 1 12 Oct 18
19 Oct 18
Mt Waverley Beckett
5/194(cc) J Singh 32* G Fernando 30*  J Ubachs 2/7
v Murrumbeena Silver
Fregon Reserve 
U13 Fri Bertam 1 12 Oct 18
19 Oct 18
Mulgrave
v Mt Waverley Bertram
68  A Johnson 3/7
Mulgrave Reserve (Western Oval - Synthetic) 
Veterans Division 2 (RW Webster Shield) 1 14 Oct 18 Salesian Old Boys
8/186(cc) DA James 41* B Xerri 41*  D Singleton 2/14 A Wroe 2/31
def by Mt Waverley
5/187 S Nemane 34 J Vains 33* T Mackay 28*  I Frances 2/29
Salesian College (Chadstone) (Main Oval) 
Veterans Division 5 (J Edgar Shield) 1 14 Oct 18 Mt Waverley
157  V Gatta 2/10 P Lombardo 2/25
def by Salesian Old Boys
6/163(cc) E Cavolo 41* D Cleary 40* P Chin 40*  
Mount Waverley Reserve 
U11 Sat Sturgeon 1 13 Oct 18 Mt Waverley Sturgeon
4/83  
def Clayton District Singh
5/40  
Mount View Primary School 
U11 Sat Oxley 1 13 Oct 18 Mt Waverley Oxley
v BYE
 
U13 Sat Boyle 1 13 Oct 18 Mt Waverley Boyle
6/93 C Morgan 35*  OB Lacey 3/13
def Toorak-Prahran Purple
8/74 T Davies 35  R Green 4/17
Fregon Reserve 
U13 Sat Troake 1 13 Oct 18 Toorak-Prahran Red
6/44(cc)  A Brown 2/4
def by Mt Waverley Troake
2/130(cc) s varshney 32*  
Orrong Park (East Oval) 
AGCC U13 Stage 1 2 17 Oct 18 Mt Waverley
v Emmanuel Sth Oakleigh
Lum Reserve (Main Oval - West Oval) 
U15A Sun Viccars 1 14 Oct 18 Balwyn
6/75(cc)  CJ Thompson 2/9 OE Harding 2/14
def by Mt Waverley Viccars
6/88 JC Walker 46*  KW Rice 2/12
Gordon Barnard Reserve (#2 - East Oval) 
U15B Sun Foran 1 14 Oct 18 Mt Waverley Foran
6/95(cc) A Chowdhary 27  
def Bayside
4/31(cc)  
Pinewood Reserve 
U15B Sun Jeffries 1 14 Oct 18 Murrumbeena Maroon
8/57(cc)  B Macdonald 2/1 L Doherty 2/7
def by Mt Waverley Jeffries
3/152(cc)  
Lord Reserve (Lord Reserve #1 - Turf) 
U15B Sun Ternes 1 14 Oct 18 Toorak-Prahran Blue
4/67(cc) LM Gance 25*  
def by Mt Waverley Ternes
5/73(cc)  LM Gance 2/2 F Bede 2/9
T.H. King Oval 
U17 Sun Rigby 1 14 Oct 18 Mt Waverley Rigby
0/96 J Burns 50* S Singh 40*  
def Clayton District CC
9/80  
Mount Waverley Reserve